نظر سنجی
عملکرد معاونت را چگونه ارزیابی می کنید؟  
 
مهمان : 0
امروز : 4
ديروز : 44
ماه : 1532
كل : 1532
 
تاریخ : يکشنبه 22 اسفند 1395     |     کد : 662

مدیر کل املاک و آزادسازی شهرداری تبریز:

جلب رضایت شهروندان، مهم ترین اصل توافقات بین شهرداری و مالکان است

اداره املاک و آزاد سازی شهرداری تبریز، در عین حالی که یکی از واحدهای کلیدی در مجموعه شهرداری تبریز است، اما ممکن است برای شهروندانی که تا کنون درگیر مسایل تملک و واگذاری و دیگر امور نبوده اند، آنچنان که باید شناخته شده نیست.

 از آن جایی که در راستای توسعه شهر، هر شهروندی در معرض مراجعه به این اداره کل قرار دارد، بنابراین نیاز است که از مراحل اجرایی در چهارچوب این واحد، حتی به صورت اجمالی، سخن گفته شود.

بر این اساس، گفتگویی انجام شده با مدیر کل املاک و آزادسازی شهرداری تبریز، علیرضا داستان:

جایگاه اداره کل املاک و آزادسازی شهرداری تبریز، در این مجموعه شهرداری چیست و وظایف محوله بر عهده این اداره کل، کدامند؟

اداره کل املاک و آزادسازی شهرداری تبریز، چنانکه از نامش پیداست، وظیفه تملک و آزادسازی املاکی را دارد که در مسیر یک طرح خیابان کشی یا در محدوده یک طرح عمومی واقع شده اند. علاوه بر این، این اداره کل، وظیفه حفظ و صیانت از اموال و دارایی های غیر منقول شهرداری را نیز بر عهده دارد.

آیا این املاک، در اختیار اداره کل املاک هستند؟

حسب دستور شهردار محترم، با ایجاد زیرسیستم املاک، تمامی اموال و دارایی های غیر منقول شهرداری، در این سامانه ثبت شده و بر اساس آن، هیچ کدام از مناطق و واحدهای شهرداری، نمی توانند بدون نظر شهردار محترم این اموال را به مزایده بگذارند یا به فروش برسانند که البته با نظر شخص جناب آقای دکتر نجفی، این اختیار به اداره کل املاک و آزادسازی واگذار شده است.

در حوزه تملک و بحث های مربوط به آن، چه مواردی به عنوان مسئله و چالش پیش می آید؟

آن چه که بین شهروندان و اداره کل املاک وجود دارد، بیشتر تعامل است تا چالش؛ چرا که اداره کل املاک و آزاد سازی همواره در صدد جلب رضایت شهروندان و مصالحه با آنان  است. اما خود این مسئله که خانه یا مغازه شهروندی در محدوده یک مسیرگشایی یا یک طرح عمومی مثل ایستگاه مترو و پارک قرار دارد، برای آنان دغدغه است و اداره کل املاک و آزادسازی، وظیفه رفع این دغدغه را دارد. هر چند محدودیت بودجه برای این اداره کل، گاه موجب بروز برخی کندی ها در اجرای برنامه های تملک در مکان مورد نظر می شود؛ اما باز هم تلاش بر این است که تحت هر شرایطی شهروندان به حق و حقوق خود برسند. تاکید می کنم که اداره کل املاک و آزادسازی، حق و میزان را مبنای اقدامات خود در بحث تملک قرار می دهد.

مراحل تملک املاک واقع در محدوده یک طرح عمرانی، شامل کدام اقدامات است؟

شهروندانی که ملک آنان در مسیر یک طرح واقع می شود، با مراجعه به این اداره کل، برای واگذاری ملک خود اقدام می کنند. برای این امر نیز هر یک از طرفین برای خود، کارشناسی تعیین می کنند تا در مورد قیمت ملک فوق، به توافق برسند؛ در صورتی که توافق به عمل نیاید، کارشناس مرضی الطرفین معرفی می شود و این کارشناس، برای جلب رضایت هر دو طرف تلاش می کند. پس از حصول توافق و رضایت مالک، تشریفات اداری آن انجام شده و ملک به شهرداری واگذار می شود تا تحت پوشش اجرای طرح قرار گیرد.

نقاطی در سطح شهر هستند که سال هاست در مسیر یک طرح واقع شده اند؛ اما هنوز از اجرای طرح خبری نیست؛ در عین حال، شهروندانی که ملکشان به این وضعیت است، نه می توانند در آن جا تغییراتی بدهند و نه می توانند آن جا را بفروشند.  تکلیف این املاک چیست؟

در طرح تفصیلی جدید تبریز، شهرداری موظف شده تمامی پروژه های مسیرگشایی خود را بر اساس آن اجرا کند و خوشبختانه، تعداد زیادی از این پروژه ها، اجرا شده اند. اما در سال قبل و سال جدید که رکود ساخت و ساز و کاهش درآمد دامنگیر شهرداری شده، طبیعتا در اجرای پروژه ها نیز، تاثیر داشته است؛ با این حال، شهردار محترم تبریز جناب آقای دکتر نجفی، تاکید دارند که در سال جاری، پروژه هایی که حدود 70درصد کارهایش انجام شده، اجرا و تکمیل شود واین امر می تواند در برطرف شدن مشکلات بخش عمده ای از این گروه مفید باشد.

سوالی هم در مورد طرح جدید پارک بزرگ تبریز بپرسیم؛ با اعلام خبر امضای تفاهم نامه ای برای اجرای پروژه پارک بزرگ تبریز، پاره ای نظرات در مورد زمین های این پارک و نحوه تملک آن توسط شهرداری ابراز شده است. نقش شهرداری در این موضوع چیست؟

بحث پارک بزرگ تبریز، بسیار گسترده است، تملک این زمین ها از سال ها قبل آغاز شده و مالکانی که 15-20 سال پیش، زمین های خود را واگذار کرده اند، پول خود را دریافت نموده اند. همچنین برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز، شهرداری زمین هایی را که تملک نموده بود، با هزینه ای ناچیز به کشاورزان اجاره داده است. گروه دیگری هستند که با وجود محرز بودن مالکیت شهرداری بر بخشی از زمین ها، باز هم به تصرف این زمین ها پرداخته اند و در آنجا به کشت و زرع ادامه می دهند. طبیعی است که شهرداری در این وضعیت حق و حقوق خود را اعاده کند و برای این امر نیز، اقدامات قانونی را انجام داده است. در این راستا نیز ضمن خلع ید از تعدادی از ادعا کنندگان، در نهایت با آنان توافق نموده است.

در زمینه کسانی هم که ادعای دارا بودن سند و عدم توافق را دارند، شهرداری آماده است با جلب رضایت آنان، در راستای توافق با مالکین و زارعین قدم بردارد.

این نکته نیز گفتنی است که تمامی پرونده های مربوط به پارک بزرگ، به شهرداری منطقه 4 واگذار شده و تمامی اقدامات و مراحل اداری نیز، در این شهرداری صورت می گیرد.سهیلا شیخ نجفی
نوشته شده در   يکشنبه 22 اسفند 1395  ساعت  09:01   توسط   سهیلا شیخ نجفی    تعداد بازدید  433
ویرایش شده در يکشنبه 22 اسفند 1395 ساعت 10:42 توسط سهیلا شیخ نجفی
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :