نظر سنجی
عملکرد معاونت را چگونه ارزیابی می کنید؟  
تاریخ : چهارشنبه 19 ارديبهشت 1397     |     کد : 708

مدیر کل املاک و مستغلات

در برنامه زنده تبریزیم شبکه سهند

مدیر کل املاک و مستغلات در برنامه زنده تبریزیم شبکه سهند

*در خصوص اهمیت سند توضیح فرمایید؟

آیه‌ای از قرآن کریم که مربوط به استاد می‌باشد آیه 282 سوره بقره می‌باشد این آیه مهم‌ترین آیه در قرآن کریم است و همچنین طولانی‌ترین آیه قرآن بوده و به آیه ثبت مشهور است که خدای متعال در این آیه می‌فرمایند «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِذَا تَدَايَنتُم بِدَيْنٍ إِلَى أَجَلٍ مُّسَمًّى فَاكْتُبُوهُ...»

 (ای کسانی که ایمان آورده‌اید! هنگامی‌که بدهی مدّت‌داری (به خاطر وام یا دادوستد) به یکدیگر پیدا کنید، آن را بنویسید )

 با توجه به این آیه درمیابیم اهمیت اسناد به حدی است که خدای متعال در قران بزرگ‌ترین آیه را مخصوص اسناد آورده است پس بنابراین اسناد برای ما اهمیت زیادی دارند.

 همان‌طوری که اهمیت اسناد به 4000 سال قبل از اسلام می‌رسد که اسلام این اهمیت اسناد را تائید و تنفیذ کرده و شرایط آن را اعلام کرده است. بر اساس قانون مدنی مصوب 1284 سند این‌گونه تعریف می‌شود . یک نوشته‌ای است که در مقام دعوی یا دفاع قبال استناد باشد.
 اسناد در جامعه امروزی اهمیت بالایی دارند همان‌طوری که اهمیت اسناد درگذشته هم برای ما کاملاً محرز است زیرا حافظه تاریخی بشر معمولاً دچار نوسان و تغییر می‌شود و این اسناد است که جای خالی این حافظه ملی رو تکمیل می‌کند و بر این اساس در اسناد ملکی هم این اهمیت کاملاً مشخص و محرز می‌باشد.

*شرح وظایف اداره کل املاک را بیان فرمائید؟

اداره کل املاک و مستغلات شهرداری تبریز از دو قسمت تشکیل شده است یک بخش ستادی و یک بخش صفی . بخش صفی شامل همکاران املاک در مناطق سازمان ها و شرکت های وابسته به شهرداری تبریز که اصلی ترین و مهم ترین امورات بر عهده آنها می باشد. و بخش دیگر وظایف که عمده ترین وظیفه این اداره کل محسوب می شود که هم در جهت سیاست گذاری و اجرای سیاست ها و هم نظارت بر سیاست ها اقدام می کند

همانگونه که مستحضرید اداره کل و مستغلات از دو واژه املاک و مستغلات تشکیل شده است . املاک جزو اموال غیرمنقول محسوب می شود اموال غیر منقول به اموالی گفته می شود که قابل جابه جا نمی باشند برخلاف اموال منقول که قابل جابه جایی است. ملک قابل جابه جا نمی باشد ولی قابل انتقال به غیر (از یک فرد به فرد دیگر) است .

همچنین عوایدی که از اموال غیر منقول که هم شامل اعیان و هم عرصه بوده و در کاربری های مختلف اعم از تجاری مسکونی آپارتمانی و سایر کاربری ها می باشد عاید شهرداری می شود به عنوان مستغلات شهرداری محسوب می گردد.

اداره کل املاک و مستغلات دارای دو وظیفه عمده می باشد:

1-    اولین وظیفه این اداره کل توافق خرید و فروش یا تملک اراضی و املاک واقع در طرح های عمومی و عمرانی شهر می باشند که بر اساس طرح تفضیلی شهرداری تبریزو در راس آن اداره کل املاک و مستغلات وظیفه توافق و تملک انها را بر عهده دارد بنابراین طرح های عمومی و عمرانی که در شهرمان شاهد هستیم و همیشه با آنها سروکار داریم مثلا پارک ها خیابان ها و یا معابر میدان ها همگی در سایه زحمات همکاران املاک که در این خصوص فعالیت میکنند می باشند.

2-    دومین وظیفه ثبت اموال غیر منقول و حفاظت از اموال غیر منقول می باشد

در کنار این دو وظیفه این اداره کل وظایف مهم دیگری نیز داراست

*در خصوص اسناد فاز 2 شهرک نور و فاز 3 شهرک آذربایجان چه برنامه ای دارید؟

همچنان که مردم عزیز هم مستحضر هستند در خصوص 440 قطعه فاز 2 شهرک نور که از سالیان گذشته موضوع اسنادشان حل نشده بود اما با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان و همکاران اداره کل املاک و مستغلات که محدوده تفکیکی 158000 متر مربع می باشد اهتمام داریم در سال 97 با همکاری و مشارکت اداره کل ثبت اسناد و املاک استان انشاله تا آخر سال 97 این امر تحقق یابد.

در خصوص فاز 3 شهرک آذربایجان که در حدود 159 قطعه می باشد صورتمجلس تفکیکی تهیه شده است و انشاله در 6 ماهه اول سال 97 اسناد فاز 3 شهرک آذربایجان حل خواهد شد.

*در خصوص سایر مکان هایی که دارای مشکل سند می باشند چه برنامه ای دارید؟

در فاز یک خاوران نزدیک به 3000000 متر مربع سند تجمیعی اخذ گردیده است و در آستانه تفکیک است و سعی داریم انشالله با عنایت خداوند در سال 97 تفکیک شوند.

در خصوص کشتارگاه قدیم در حال طی مراحل هستیم و عن قریبا  اهتمام داریم اسناد مالکیت قطعات را با همکاری و مشارکت اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تحویل دهیم.

*چالش های روبرو؟

 اما در این ارتباط چالش هایی که وجود دارد و متقارن با روز ملی اسناد و آثار مکتوب است یکی در خصوص سند مالکیت که برای همه یک دغدغه است و اخذ اسناد مالکیت سایر قطعات از جمله شهرک شهید باقری جزو برنامه های این اداره کل است و فرآیندهای اداری آن جهت دریافت اسناد رسمی طی می شود و انشااله در سال بعد این اسناد را هم اخذ کنیم

دومین چالش در خصوص سوالات شهروندانی که املاک آنها واقع در طرح هست ودغدغه آن ها این است که چه زمانی از این طرح بهره مند می گردند؟ که در پاسخ عرض میکنم برای اجرای یک طرح سه موضوع نقش اساس دارند یکی ضرورت دوم اعتبار و بودجه و سوم اولویت. که اگر هرسه یکجا محقق شوند آن طرح اجرا خواهد گردید.
سهیلا شیخ نجفی