نظر سنجی
عملکرد معاونت را چگونه ارزیابی می کنید؟  
تاریخ : دوشنبه 20 خرداد 1398     |     کد : 796

اخذ سند مالکیت موزه استاد شهریار

اخذ سند مالکیت موزه استاد شهریار، هویت گذشته، سند آینده!

سند مالکیت موزه استاد شهریار مربوط به دوره پهلوی دوم ، در محله مقصودیه شهر تبریز به مساحت 221 متر مربع در بخش 5 اخذ گردید.

سند مالکیت موزه استاد شهریار مربوط به دوره پهلوی دوم  ، در محله مقصودیه شهر تبریز به مساحت 221 متر مربع در بخش 5 اخذ گردید.
این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۲۷۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. ساختمان این موزه، قبلاً محل زندگی محمد حسین شهریار، شاعر مشهور ایران بوده‌است. این خانه در سال ۱۳۶۷ و بعد از درگذشت استاد، از سوی شهرداری تبریز خریداری شده و هم‌اکنون زیر نظر این نهاد اداره می‌شود.
در این خانه بیش از ۵۰۰ قطعه از آثار و نیز وسایل شخصی شهریار شامل کتاب، دستخط و انواع یادبودها و هدایای داخلی و خارجی به همراه لوازم زندگی این شاعر تبریزی در موزه به نمایش گذاشته شده‌است.
در بخش فوقانی نیز که در واقع بخش اصلی و قدیمی‌تر موزه ادبی استاد شهریار به‌­شمار می‌رود، بخش‌هایی چون بخش اسناد قدیمی، عکس‌ها، دست‌نوشته‌ها، وسایل شخصی شامل لباس‌ها، کتاب‌ها، لوازم‌التحریر، رختخواب و بستر استراحت استاد، تالار پذیرایی منزل استاد، هدایا، لوح‌های تقدیر و تندیس‌های این شاعر بزرگ قرار گرفته‌است.
در موزه ادبی استاد شهریار هم­ چنین سه تار معروف این شاعر بزرگ و آثار خط نستعلیق وی در معرض دید عموم قرار گرفته‌است.
مدیر کل املاک و مستغلات شهرداری تبریز در این راستا ابراز امیدواری کرد: با اخذ اسناد مالکیت موزه ­های تبریز و ساختمان­ های تاریخی، فرهنگی هم­ چون موزه استاد شهریار بر حفظ و نگهداری این خانه بیش­تر توجه گردد و با اخذ اسناد موزه های و خانه های تاریخی از تخریب و آسیب های احتمالی جلوگیری شود و هم­ چنین افزودند اخذ این اسناد نشان دهنده هویت گذشته شهری و سندی بر ماهیت آینده شهر تبریز خواهد بود. 


PDF چاپ چاپ