نظر سنجی
عملکرد معاونت را چگونه ارزیابی می کنید؟  
تاریخ : شنبه 15 تير 1398     |     کد : 798

اخذ سند مالکیت خانه شربت اوغلی

اخذ سند مالکیت خانه شربت اوغلی ، هویت گذشته، سند آینده!

سند مالکیت خانه شربت اوغلی متعلق به نیمه دوم حكومت قاجاریه، به مساحت 1332 متر مربع واقع در محله سرخاب تبریز توسط اداره کل املاک و مستغلات شهرداری تبریز اخذ گردید.

سند مالکیت خانه شربت اوغلی متعلق به نیمه دوم حكومت قاجاریه، به مساحت 1332 متر مربع واقع در محله سرخاب تبریز توسط اداره کل املاک و مستغلات شهرداری تبریز اخذ گردید.
برای گسترش این خانه در اوائل دوره پهلوی اتاقهایی در دو طبقه به ضلع شمالی حیاط باغچه اضافه شده است. این ساختمان دو طبقه و دارای اندرونی و بیرونی است. اندرونی شامل حیاطی است به ابعاد تقریبی 9 در 21 متر كه از كوچه شمالی به آن وارد میشوند . ورودی بیرونی از سردر محتشم و گچبری است وارد هشتی شده و از آن با دالان طویلی ما را به حیاط باغچه بیرون هدایت میكند. ستونهای رفیع نمای ساختمان با سرستونهای گچبری شده نظر هر بیننده رابه خود جلب میكندورودی به ساختمان اصلی از طبقه همكف بوده و از طریق یك راه پله مركزی تازه وارد به سرسرا وارد میگردد كه دسترسی به همه اتاقهای طبقه فوقانی را میسر میسازد. طبقات همكف و اول هركدام اتاقهای فراحناكی رادر طرفین خود دارد.
 این ساختمان برای استفاده مسکونی ساخته شده ولی درسال ۱۳۶۹ برای شهرداری تبریز خریداری و بعد از مرمت توسط میراث فرهنگی تبدیل به فرهنگسرای تبریز شده است که بعد از آن به عنوان مرکز ایرانشناسی مورد استفاده قرار گرفته است. این اثر تاریخی بشماره ۳۲۲۲ در تاریخ ۶/۱۲/۱۳۷۹ در فهرست آثارملی کشور به ثبت رسید.
مدیر کل املاک و مستغلات شهرداری تبریز در این راستا ابراز داشت: اخذ اسناد خانه­ های تاریخی تبریز طبق اعلام سنوات گذشته برای کوشش هر چه بیشتر در راستای حفظ و نگهداری­ آنها ادامه خواهد داشت و این کار موجب حفظ هویت گذشته کلان شهر تاریخی تبریز برای نسل­های آینده خواهد شد.
وی بیان داشت: این تلاش­ها در راستای اجرای یکی از رسالت شهرداری تبریز مبنی بر حفظ و احیای هویت تاریخی شهر تبریز با تلاش کارشناسان اداره کل املاک و مستغلات شهرداری تبریز انجام می گیرد.

 


PDF چاپ چاپ